خرید دستگاه فلزیاب | خرید فلزیاب | خرید دستگاه طلایاب | خرید فلزیاب | خرید گنج یاب | خرید دستگاه گنجیاب | خرید دستگاه گنج یاب | فلزیاب تصویری | فلزیاب آمریکایی

آشنایی با انواع و اقسام فلزیاب و نوع به درد بخور آن در ایران

در بازار انواع مختلفی از دستگاه های فلزیاب ، طلایاب یا گنج یاب وجود دارد.

که بسیاری از انواع فلزیاب به درد دفینه یابی نمیخورند ولی به علت عدم اطلاعات کافی خریداران و بی انصافی برخی فروشندگان به فروش می رسند.

و سرمایه ی برخی از خریداران از بین میرود.

در این مطلب سعی داریم شما عزیزان را با انواع مختلف طلایاب و فلزیاب آشنا کرده تا به راحتی بتوانید گزینه ی مورد نظر خود را برای خرید تعیین کنید.

فلزیاب ها در اصل به چند نوع تقسیم می شوند :

  •  فلزیاب های تفریحی یا vlf
  • فلزیاب های پالسی یا pi یا pulse induction
  • فلزیاب های صنعتی
  • فلزیاب های دارای گیرنده و فرستنده یا TR
  • فلزیاب های مغناطیسی
  • فلزیاب های حرارتی راداری زمینی
  • فلزیاب های مخصوص مصارف عمرانی

انواع فلزیاب های تفریحی یا طلایاب VLF چیست؟

 

این نوع از انواع فلزیاب ها دارای دو سیم پیچ هستند که به صورت دایره های کوچک و بزرگ داخل مطابق شکل وجود دارند .

سیم پیچ بزرگ تشکیل دهنده ی فرستنده ی دیسک یا جستجوگر است  و سیم پیچ کوچک تر که در داخل آن قرار دارد تشکیل دهنده گیرنده ی این سیستم میباشد.

سیم پیچ بزرگ با ایجاد یک جریان الکتریکی قوی یک میدان مغناطیسی ایجاد میکند. اگر فیزیک دوران دبیرستان را رد کرده باشید میدانید که این میدان مغناطیسی عمود بر دیسک جستجوگر می باشد.

در نتیجه وقتی طلایاب vlf حرکت میکند میدان عمود بر زمین حرکت کرده و با سنس کردن و مواجهه با فلز تغییر فرکانسی در این میدان مغناطیسی ایجاد شده و فلز مورد نظر را تشخیص میدهد .

این نوع از گنج یاب ها به درد دفینه های ایران نمیخورند و متراژ پایینی دارند چون از سیستم فرستنده و گیرنده استفاده میکنند. ولی توانایی تشخیص طلا از سایر فلزات را با توجه به اختلاف فاز فرکانسی دارند .

برخی از شرکت های معروف مانند garret انواع مختلفی از این فلزیاب هارا تولید میکنند.

برای همین همیشه توصیه میکنیم قبل از خرید تست کنید

برای یادگیری نحوه ی تست صحیح دستگاه طلایاب حتما روی همین متن کلیک نمایید

 

انواع فلزیاب های پالسی یا pi یا pulse induction

این نوع از فلزیاب ها به عنوان فلزیاب ها و گنج یاب پیشرفته یاد میشوند.

زیرا که دارای بیشترین قدرت نسبت به ساییر فلزیاب ها می باشند .

این فلزیاب ها دارای وزن بیشتری نسبت به سایر فلزیاب ها می باشند زیرا که در داخل آن ها از باطری های بیشتری برای القای جریان و ولتاژ بیشتر و در نتیجه متراژ بیشتری به این باطری ها نیازمندند.

سیستم های pi دارای تفکیک قوی نمی باشند ولی میتوان با تست دستگاه ها قبل از خرید به آسانی از این قابلیت آن ها مطلع شد.

شما میتوانید با تماس با واحد فروش ما جهت مشاوره بهترین دستگاه های pi خارجی را که در واقع تفکیک تقویت شده دارند ، مطلع شوید.

دقت کنید که هر دستگاه پالسی میخرید دیسک DD مطابق شکل وجود داشته باشد و به صورت دایره ای کامل نباشد.

برخی از باطری های این نوع دستگاه ها نیز به صوت جداگانه به صورت باطری های اسیدی به کمر بسته میشوند.

این نوع از دستگاه های گنج یاب دارای دو نوع جستجوگر به نام لوپ و دیسک می باشند.

که دیسک به صورت تصویر مقابل و لوپ برای متراژ های خیلی بالاتر به صورت یک متر در متر وجود دارند این نوع از دستگاه های فلزیاب نویز کمتری دارند و یا کلا نویز ندارند و ثبات بسیار بالایی را برخورداند.

لوپ فلزیاب ، طلایاب ، گنج یاب

انواع فلزیاب های صنعتی و کارخانه ای

از این فلزیاب های صنعتی نیز مصارف خاص و ویژه ی خود را دارند .

برای مثال از این نوع فلزیاب ها در صنعت چرم سازی و چوب سازی یا موارد مشابه استفاده می شوند تا از وجود انواع فلز در چرم یا چوب یا هر مورد دیگری مطمن شوند .

این نوع از دستگاه های فلزیاب دارای یک عدد نقاله و یک جستجوگر ثابت می باشند که مواد اولیه توسط نقاله از جستجوگر عبور میکنند تا تمامی احتمالات وجود هرگونه فلز مطمن شوند .

این نوع از فلزیاب ها اصلا دارای تفکیک نیستند و مهم نیست که تفکیک داشته باشند یا نه چون صرفا به دنبال وجود فلز در داخل مواد اولیه ی خود هستند .

 

 

انواع فلزیاب های دارای گیرنده و فرستنده یا TR

فلزیاب ها و طلایاب های TR نیز نوعی دیگر از فلزیاب های موجود در بازار می باشند.

این نوع فلزیاب ها از یک دیسک جستجوگر در جلو و یک دیسک دیگر در عقب یه به صورت عمود بر زمین می باشند ساخته شده اند.

این نوع از فلزیاب ها دارای تفکیک نیستند و  برای پیدا کردن فلزات بزرگ  مانند لوله های آب و رگه های بزرگ فلزی طراحی شده اند.

این نوع فلزیاب ها اصلا قدرت تفکیک ندارند و اکثرا به عنوان انبوه یاب از آن ها یاد می شوند .

کار با این نوع فلزیاب ها بسیار دشوار بوده و دارای تنظیمات بسیار سخت می باشند و بخاطر گم کردن هدف ، اشتباهات زیاد ، و پیدا نکردن نقطه ی دقیق فلز فروش آن ها در بازار بسیار پایین است و اصلا به درد نقطه زنی و دفینه یابی نمیخورند .

پس خرید این نوع فلزیاب ها برای چنین مصارفی اشتباه محض است .

لطفا ادعای برخی از فروشندگان را در این مورد باور نکنید حتی اگر از حرف و سخت ما باور ندارید میتوانید به طور کامل قبل از خرید آن هارا تست کرده و از صحت سخنان ما آگاه شوید .

 

انواع فلزیاب های مغناطیسی

شرایط متعلق به فلزیاب مغناطیسی و فلزیاب ولتاژ القائی مانند فلزیاب پالسی (PI) ، فلزیاب (VLF) ، فلزیاب (BFO) ، فلزیاب تی ار (TR) و دستگاه‌های مغناطیس سنج از نوع مگنومتر یا مگنت و تسلا می‌باشد.

که عملکرد این دسته فلزیاب‌ها عمل تشخیص تفاوت فاز ایجاد شده از تغییرات مربوط به شرایط میدان مغناطیس در سر جست‌و‌جو گر یا کوئل ، لوپ و سنسور مغناطیسی می‌باشد و هر نوع تغییر مغناطیسی از مواد معدنی یا منابع یا تغییرات لایه‌های زمین در صحنه کار می‌تواند مانند فلز مورد نظر یا طلا ایجاد واکنش یا پاسخ در این سیستم‌ها ایجاد نماید و تنظیمات تشخیص فلزات در فلزیاب مغناطیسی به صورت همه فلزات (ALL METAL) و تفکیک (DISCRIMINATION) یا (DISC) می‌باشد. این فلزیاب ها متراژ بسیار بسیار بالایی دارند ولی بزرگ ترین عیب آن ها این است که نمیتوانند فلزات جدید یا دفینه هایی که مغناطیسی نشده اند را پیدا کنند بهتر است بگوییم این فلزیاب ها آهن ربا یاب هستند تا یک فلزیاب .

از هر فروشنده ای اگر تست این نوع فلزیاب هارا بخواهید به شما تست نمیدهد و به دروغ میگویند فقط دفینه میزنند در حالی که 80 درصد دفینه ها مغناطیسی نمیشوند.

فلزیاب های حرارتی راداری زمینی

 

فلزیاب حرارتی راداری یا رادار زمینی یا فلزیاب GPR دستی توانائی کاوش اهداف را با رنگ و اعداد (VDI) که متعلق به هدف های مختلف یا طلا را دارا می‌باشد و با هر دو نرم‌افزار برنامه لکه رنگ سه رنگ و نرم‌افزار تفکیک رنگ (COL PRO) عمل مینماید. فلزیاب راداری حرارتی از آن دسته سیستم‌های می‌باشد که مترادف رادار زمینی دستی و زیر مجموعه یا پائین دست آن می‌باشد. فلزیاب حرارتی راداری از سیستم‌های هستند که هم با برنامه (P.I.P) و (TCO) عمل می‌نمایند و نوع لکه رنگ و اعداد آن بنابر جدول (CCS) می‌باشد. اما این نوع از فلزیاب ها به هیچ عنوان به درد دفینه نمیخورند زیرا بر خلاف صحبت هایی که شد در عمل به صورت دقیق و صد در صدی عمل نمیکنند همچنین استفاده از آن ها در مناطق کوهستانی و غیره بسیار سخت است.

 

انواع فلزیاب های مخصوص مصارف عمرانی و امنیتی

این دسته از فلزیاب ها به علت مصارف عمرانی و امنیتی برای مثال جستجوی سلاح سرد یا گرم در لباس افراد مشکوک به کار می آیند.

و یا در مصارف عمرانی برای بررسی محل ستون گذاری یا وجود و نظارت وجود میلگرد های موجود زیر بتن به کار می آیند ولی در ایران مصارف آنچنانی ندارند.

سیستم عملکرد این نوع از فلزیاب ها عموما به عمان صورت vlf می باشد تا با مصرف کمتر باطری متراژ پایین تری را ( پشت لباس ، پشت آجر ، بتن و … ) بررسی شود.

 

ولی در بازار به علت پایین بودن سطح دانش برخی از افراد بعضی از دستگاه هایی که اصلا مرتبط به فلزیابی نمی باشند را به دروغ و با کلاهبرداری به فروش می رسانند که در زیر به برخی از گزارشات رسیده از این مورد توجه شمارا جلب میکنیم.

 

نام دستگاه های دروغی وبی ربط وبی فایده که با نام فلزیاب در بازار موجود است:

 

لیزراسکن

لیزراسکن دستگاهی است که با ارسال امواج ماورابنفش به صورت نقطه ای اختلاف دمای سطحی اجسام را اندازه می گیرد.

و اعداد و ارقامی که نشان می دهد نسبی است و بسته به شرایط زمانی و محیطی متغیر است.

این وسیله جهت بعضی کارهای مهندسی و نقشه کشی و آزمایشگاهی کاربرد دارد وهرگز لیزر اسکن یک فلزیاب نیست.

 

سیستم های آنتنی (LDL)(LRL)

این دستگاه ها شامل دو عدد سیم ال شکل می باشند که به آنها آنتن می گویند.

این نوع دستگاه یک دروغ محض است و قسمت الکترونیکی آن کاری انجام نمی دهد.

تمامی کسانی که سیستم آنتنی خریده اند از خرید خود پشیمان شده اند. هرگز سیستم آنتنی یک فلزیاب نیست و هیچ چیزی را پیدا نمی کند.

 

 سیستم دوربینی

برخی شرکت های کلاهبردار دوربین های هندی کم که دارای فیلتر مادون قرمز می باشند را به اسم فلزیاب به مردم می فروشند.

هرگز فلزیاب دوربینی وجود ندارد و من تا کنون چند نمونه از این دوربین ها را دیده ام که همگی کلاه برداری و دروغ محض بوده است.

 

پاسخی را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *